Kresowe spotkanie w GOK - GOK

Szukaj
Licznik wizyt na stronę
Idź do spisu treści

Menu główne:

Kresowe spotkanie w GOK

Wydarzenia 2014

Kresowe spotkanie w Gminnym Ośrodku Kultury w Dziadowej Kłodzie


3 lipca 2013 r. 700 uczniów dolnośląskich szkół wraz ze swymi opiekunami wyjechało na Ukrainę, aby porządkować polskie zaniedbane nekropolie na których spoczywają bohaterowie narodowi, ale przede wszystkim nasi rodacy - bardzo często krewni i przodkowie młodych wolontariuszy. Jest to realizacja kolejnego etapu tegorocznej akcji MOGIŁĘ PRADZIADA OCAL OD ZAPOMNIENIA. Patronami projektu są Telewizja Polska we Wrocławiu i Kuratorium Oświaty, a na Ukrainie ambasador RP w Kijowie - Henryk Litwin i konsul generalny RP w Kijowie - Krzysztof Świderek. Kilkanaście wakacyjnych dni młodzież przeznaczyło nie tylko na ratowanie narodowego dziedzictwa, ale uczyła  się historii krainy swoich dziadów, nawiązywać kontakty ze ukraińskimi rówieśnikami, poznawać kulturę naszych wschodnich sąsiadów. W  tej szczytnej akcji nie zabrakło również wolontariuszy, wraz z opiekunami z Gimnazjum w Dziadowej Kłodzie.
W celu podzielenia się wrażeniami z wyjazdu do Sławuty na Ukrainie, w dniu 10.02.2014 w Gminnym Ośrodku Kultury w Dziadowej Kłodzie odbyło się kolejne spotkanie, tym razem z mieszkańcami gminy Dziadowa Kłoda i nie tylko.
Mieszkańców- w swoim, jak również Kier. GOK p. Krzysztofa Kazimierczaka przywitała Dyrektor Gimnazjum p. Renata Kokott, która w skrócie opowiedziała o celach akcji.
W trakcie spotkania uczennica Joanna Praska, razem z opiekunami p. Katarzyną Korczak i p. Wojciechem Birulą,  zaprezentowała najciekawsze zdjęcia oraz opowiedziała o wrażeniach jakie pozostały im po wyjeździe, nie zabrakło wielu ciekawych pytań , dotyczących życia na Ukrainie, jak również na temat wykonywanej pracy i udziału w akcji.
Podczas spotkania można było nabyć kalendarze, które są cegiełką na odnowienie kresowych cmentarzy, jak również podziwiać ręcznie wykonane ikony oraz fotografie wywieszone w galerii Gminnego Ośrodka Kultury.
Każdy ,może wspomóc naszą patriotyczną ofensywę na kresach. Ale wszystko wiąże się z ogromnymi kosztami - paliwo, zakwaterowanie, wyżywienie wolontariuszy, farby, itp. Zapraszamy do wspierania akcji ,każdy grosz się liczy !- zachęcają młodzi gimnazjaliści.

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego